To Live As Christ

A Personal Journey With God

About Me

Subscribe Via Email

Book Recommendations

Connect

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • RSS
  • Twitter
  • YouTube
© 2023 To Live As Christ · Design by Steck Insights Web Design Logo
Cost of a Latte Chart

The Cost of a Latte

April 29, 2013 by brianmichaelsteck Leave a Comment


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /nas/content/live/liveaschrist/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match_all(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /nas/content/live/liveaschrist/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /nas/content/live/liveaschrist/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

Warning: preg_match_all(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /nas/content/live/liveaschrist/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /nas/content/live/liveaschrist/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

And now for something completely different.

My wife and I regularly go through our budget and try to find areas we can cut back, in order to be better stewards of our resources. “Dining: Snack” which equates to “Lattes” is always higher than we’d like or expect.

A few years ago, when I worked at Starbucks, we purchased a small Via Venezia Espresso machine using Christmas money, holiday sale prices and my employee discount. We’ll occasionally make lattes from home, but it’s so nice to walk around the corner to the local coffee shop (We’re in Old Colorado City, so Jives and Agia Sophia are our faves) and grab a drink from a smiling barista who does the prep and clean-up for you.

But what is that convenience costing us?

Being a self-professed (and quite frankly, others-confirmed) nerd, I opened up excel to see what a homemade latte costs. What are we spending on convenience?

Cost of a Latte Chart
Cost of a Latte Chart

Breaking down the cost of milk, syrup and espresso, I calculated the amount needed per drink and how many drinks were possible, based on the amount purchased. The summary: a homemade latte costs roughly $0.87 (not counting electricity and time).

Supposing that a latte at the nearby coffee shop costs about $4.00 after tax, that’s a $3.13 convenience charge to have someone make a latte for me. And maybe that’s worth it, every once in a while, because it supports the economy and the latte experience is certainly enjoyed.

Sobering thought

But, when I consider that more than 660 million people live on less than $2 a day, and more than 385 million on less than $1 a day, that convenience charge begins to look rather inconvenient. Ordering a latte doesn’t keep people in poverty; not ordering one doesn’t directly help, either. But being mindful of how we spend our resources can help free up funds that could potentially impact the world.

I like that a “latte”.

Filed Under: Stewardship Tagged With: Finances, Latte, Poverty, Stewardship

Categories

  • Church Philosophy (8)
  • Discipleship (26)
  • Family (5)
  • Government (1)
  • Lordship (14)
  • Music (4)
  • Prayer (3)
  • Scripture Studies (7)
  • Soul Care (4)
  • Stewardship (4)
  • Suffering (2)
  • Surrender (18)
  • The Kingdom Centered Mind (8)
  • Uncategorized (2)
  • Worship (10)

Quotes

Loading Quotes...

Affiliate Disclaimer

This website contains affiliate links, however we only recommend books, music and videos that we have used, benefitted from and feel will improve the lives of our readers.